Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

PES-POMOCNÍk

Pes pomocník

Jana Zekuciová

Vytvorte si vlastný odkaz

  
Život s vodiaco-asistenčným psom.
Chcem Vám tu trochu popísať, aký život som žila pred tým než prišiel ku mne vycvičený vodiaco-asistenčný pes a aký život mám teraz.
Detstvo nebolo ľahké vzhľadom k tomu, že som postihnutá. Mama ma dosť často bila a vylievala si na mne svoju zlosť a tým, že som bola aj zneužitá tak mi to značne narušilo aj moju psychiku. Pridalo sa poškodenie sietnice a postupne som strácala zrak. Nasledovali zápaly pľúc s následkami astmy a alergiami. Ako by toho nebolo dosť tak sa mi aj zapálil kĺb a museli ma operovať. Neskôr, kvôli neustálemu ubúdaniu sily mi po komplexných vyšetreniach diagnostikovali svalovú dystrofiu. Nakoniec som prekonala zlomeninu chrbtice a má to svoje následky.
Takýto život ma nebavil takže ma často prepadali depresie.

Ale život sa zmenil v okamihu keď som spoznala manželov
Čermákových so združenia Pes človeku. Títo manželia sa ponúkli, že mi vycvičia psa ktorý mi môže pomôcť. Určite každý handicapovaný človek pouvažuje nad tým, ako asi by zvládol psa keď má problémy sám so sebou. Moja reakcia bola rovnaká a často som uvažovala čo mám robiť. Rozhodnutie bolo iba na mne.  A teraz neľutujem.
Potrebovala som psa, ktorý by bol dostatočne vysoký, aby som sa o neho mohla aj oprieť a hlavne, aby bol ľahko zvládnuteľný. Nakoniec mi predstavili môjho budúceho psa - kráľovského pudla
Timothy Bruzovské údolí.
Timi si na mňa veľmi rýchlo zvykal a snažil sa robiť čo bolo v jeho silách. Nepoviem - začiatky neboli ľahké, lebo bol zvyknutý na svojich cvičiteľov, ktorí ho tiež zahrňovali láskou a ktorí mu dali výcvik. Netrvalo však dlho a Timi začal pracovať naplno. Poslúcha ma takmer na prvé slovo - je to tiež iba tvor a nie stroj. Pomáha mi nie len, ako vodiaci pes, ale aj ako asistenčný pes. Vodiace psy zastavujú kraje, označujú dvere a doprevádzajú nevidiacich bezpečne po uliciach. Takže aj Timi ma vie doviesť všade kam potrebujem ísť. A ako asistenčný pes dokáže aj napr.: podávať spadnuté predmety, pomáha mi vstať z postele z ľahu, podáva mi oblečenie, donesie mobil či už zvoní, alebo nie , donesie svoj špeciálne upravený postroj, môžeme spolu polohovať, kým som chodila pomáhal mi pri udržiavaní stability aby som nespadla - tak, že som sa o neho opierala.Teraz keď som už na vozíčku - pomôže ho potiahnuť a ak potrebujem pomôže presadnúť z vozíka na posteľ.  Pomáha aj pri vyzliekaní a otváraní dverí. 
Pár krát pri mne zo začiatku zažil, že som v noci mala problém s dýchaním a Timi rýchlo pochopil, že bude lepšie ak ma varuje. Teraz ak v noci prestanem na chvíľu dýchať, tak ma začne štuchať a zobudí ma. A ak náhodou nezareagujem ihneď tak aj štekne, že niečo nie je v poriadku. 
Vďačím mu za to, že môžem plhodnotne žiť.
Vďaka Timimu nemám depresie a netrápim sa zbytočnosťami. Veď mám pomocníka, ktorý pre mňa znamená veľmi veľa. Pomohol mi integrovať sa do spoločnosti a byť človekom, ktorý má nejaké ciele.  Pes naozaj dokáže nie len zmeniť život, ale aj postoj človeka k životu.
V roku 2008 sme sa zúčastnili aj na Majsrovstvách vo výkone vodiacich psov a umiestnili sme sa na treťom mieste čo bolo pre mňa prekvapujúce.Timi ma naozaj vie aj po tak dlhom čase čo ho mám prekvapiť. Keď ma s ním ľudia vidia tak sa mi prihovoria a opýtajú sa na Timiho akej je rasy. Nie každý videl takéhoto veľkého pudla a je im čudné, že môžu byť tieto psy vzrastu, ktorý ešte nevideli.
 
Vžitá predstava o tomto plemene je, že sú to malé psy a považujú ich za gaučákov - Timi toto všetko popiera svojou výškou - 68 cm a hlavne pracovitosťou.
Som rada, že mi združenie Pes človeku dalo vynikajúceho spoločníka, ktorý sa nedá ničím nahradiť. Manželia Čermákoví mi vycvičili psa, ktorý ma zachránil pred samotou a uzavretosťou. 
 
 
 
 
TOPlist