Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

PES-POMOCNÍk

Majstrovstvá 2009 BB

Jana Zekuciová

Vytvorte si vlastný odkaz

Sústredenie začalo ubytovaním na interenáte Združenej školy poľnohospodársko - potravinárskej podobne ako každý rok. Zvítali sme sa navzájom ako my účastníci Majstrovstiev tak aj naši psy. Pomáhali nám asistenti, ktorí s nami chodili vždy všade kde bolo treba.  Zdenka Čermáková mala na starosti ubytovanie - prideľovanie izieb, stravu pre všetkých a starala sa o financie.
 
Celý týždeň postupne prichádzali ďalší členovia - takže ku koncu týždňa nás bolo naozaj veľa. Pozvanie prijalo aj dosť zahraničných  súťažiacich hostí.
Každý deň po raňajkách sme precvičovali svojich psích kamarátov ešte kým nebolo príliš horúco. Skúšali sme si prejsť vytvorenú trasu a nakoniec aj skupinovú poslušnosť.
 
Ak niekto chcel mohol sa dohodnúť s niektorým cvičiteľom aby sa prešli po meste a vyskúšali svojich pomocníkov na úplne cudzom a novom mieste. Toto mali na starosti Jaro Čermák, Zuzka Pristyáková, Hanka Baranovičová - ktorým nechýbala trpezlivosť. Štefan Belík ako prezident združenia  všetkým pomáhal aby priebeh celého diania bol bez problémov.
 
Zuzka Kútiková mala na starosti vybavovanie dôležitých povolení - takže pobehala toho dosť aby sme mali zabezpečené všetko potrebné.
V stredu sa išlo splavovať Hron a niektorí prišli naspäť na ubytovňu opálení. Všetkým zúčastnením tohoto krásneho zážitku zostanú spomienky na ktoré budú radi spomínať.
V piatok popoludní sme sa nakoniec všetci zišli kde sme si mohli vypočuť inštrukcie k veľkému dňu. Vylosovali sme si čísla aby sme vedeli kto kedy pôjde na trasu.

Nastal deň D-Sobota 18.7.2009 - po raňajkách sa nastúpilo do autobusu s ktorým doviezli všetkých súťažiach aj so svojimi pomocníkmi na námestie. Naši cvičitelia aj s rozhodcami postupne všetko pripravovali - prekážky na trasách a stan spolu s aparatúrou. Po slávnostnom nástupe kde sme privítali aj nášho čestného hosťa zakladateľa výcviku vodiacich psov na Slovensku
PhDr.Imricha Bartalosa a prizvaných rozhodcov nasledoval samotný štart asistenčných a vodiacich psov.
 
Všetci sme predviedli ako vieme aj za zložitých podmienok ovládať svojich štvornohých pomocníkov a v niektorých okamihoch to bolo naozaj zložité. Poslední súťažiaci museli prejsť trasu za naozaj veľmi zložitej situácie - začalo husto pršať a to nebolo príjemné nikomu. Najťažšie to mali predovšetkým rozhodcovia ktorým patrí veľké uznanie za výkon ktorý aj oni previedli keď museli prechádzať s každým súťažiacim za zložitých podmienok. Určite vďačíme všetci za dary od našich sponzorov, lebo iba vďaka nim sa mohlo konať sústrednie. A vďačíme aj združeniu Pes Človeku ktoré sa postaralo aby sa mohli vôbec konať tieto majstrovstvá.
Náladu nám nepokazila ani nepriazeň počasia takže sme sa na vyhlásenie výsledkov premiestnili do priestorov školy. Všetko sa ukončilo slávnostnou večerou po ktorej sme sa dozvedeli kto ako sa umiestnil.

V Majstrovstvách Slovenskej Republiky vo výkone vodiacich psov sa na treťom mieste umiestnil Milan Lackovič s Beauceronom Dipsym z Lhotské linie, na druhom mieste Peťo Švec s Gwendoline - kríženec labrador a golden retriever a na prvom mieste to bol náš prezident združenia Štefan Belík so psom Eltonom
- kríženec labrador a golden retriever.
 
V Medzinárodných majstrovstvách vo výkone vodiacich psov sa na treťom mieste umiestnila Jitka Lebedová s Belgickým ovčiakom Larrym Bohémia Alké, na druhom mieste Adelka Šperlíková s border kóliou Mikim Akumulátor a na prvom už viac násobný majster slovenska a medzinárodný majster Štefan Belík s Eltonom - kríženec Labrador a Golden retriever
 
A na koniec v Majstrovstvách Slovenskej Republiky vo výkone asistenčných psom sa na treťom mieste umiestnila Janka Zekuciová s kráľovským pudlom Timothy Bruzovské údolí, na druhom mieste Jozef Kán s Fredym - kríženec Labrador a golden retriever a na prvom mieste Monika Albertová s
veľkým bradáčom Badis Račiansky Potok.
 
V nedeľu sme sa ešte všetci rozlúčili a postupne odchádzali domov skúsenejší a bohatší o nové zážitky.
 
A na koniec ukážka Asistenčného psa pri poslušnosti-aj keď nie vždy je všetko ako chceme a veľa záleží od toho ako v ten dotyčný deň chce pracovať náš pomocník-nám stačí,že pomôže tam kde je to momentálne nutné a čo práve potrebujeme a vždy si budeme myslieť,že ten Náš štvornohý priateľ je ten najlepší !
 

TOPlist