Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

PES-POMOCNÍk

Čo všetko vie

Jana Zekuciová

Vytvorte si vlastný odkaz

V čom všetkom mi môj vodiaco-asistenčný pes pomôže?
- je toho naozaj veľa čo pre mňa môj pes Timo urobí a nie vždy je to tak jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.  Používam mechanický vozík, ktorý mám v istých prípadoch problém popohnať (hlavne do kopca). Preto potrebujem aby ma Timino potiahol a zároveň pracoval ako vodiaci pes, ktorý na mňa dá pozor ak sú vyššie kraje aby som nespadla a neprevrátila sa s vozíkom. Ak a nedarí ísť do nejakého kopca, alebo ak potrebujem aby ma Timo potiahol aj na obrubník on to dokáže a robí to veľmi rád. Otvorí dvere a aj podrží aby som mohla kľudne prejsť. Podá všetko čo mi spadne a niektoré osobné predmety pozná aj podľa povelu-stačí povedať-mobil, šaty, boty, postroj, vozík a mnoho iných vecí...Pomáha pri presadaní z vozíka na posteľ, alebo ak sa dostanem na miesta, kde nie sú prispôsobené toalety pre vozíčkara. Je ochotný pre mňa urobiť naozaj všetko čo mi len na očiach vidí.
Pomáha pri vyzliekaní a vyzúvaní - donesie mobil ak ho potrebujem, alebo ak iba zazvoní. A hlavne čo je pre mňa
neoceniteľná pomoc  je, že v noci ak prestanem dýchať - ma vždy zobudí a ak hneď nereagujem začne aj brechať - dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Mám ho vždy pri sebe kam chodievam a dáva na mňa vždy pozor aby sa mi nič nestalo. A aby som nezabudla - ani mne nie je ľahostajné, ak by sa jemu niečo stalo a preto ak vidím, že ho napríklad začnú svrbieť ušká - tak som možno prehnane precitlivelá, ale idem hneď k veterinárovi aby Timiho radšej prezrel. Snažím sa predchádzať problémom ktoré by u neho mohli nastať. Používam antiparazitné prípravky aby nedostal kliešte ani blchy, chodievam pravidelne na kompletné očkovania, kupujem mu rôzne žuvacie kostičky na čistenie chrupu. A nesmie sa zabudnúť ani na prípravky ako sú - šampón, niečo na čistenie ušiek a všetko čo je pre psa potrebné aby sa aj on cítil dobre. Tým, že je to pudel - treba ho aj pravidelne česať a strihať. V tomto nevidím problém, lebo má rád tieto úkony a stojí kým sa s ním neskončí - do vane sám skočí a ani sa neotrasie kým mu sama nedovolím - vždy ho najprv vytrieme a potom sa už môže vytriasať koľko chce. 
Víkendy, ale má trochu viac voľna ako cez týždeň - chodievam s ním ku potoku pri veľkej lúke kde môže aj so svojou kamarátkou labradorkou Orkou šantiť do sýtosti. Nikdy neodíde tak ďaleko odo mňa aby som nevedela kde je - vždy sa musí obzerať okolo či ma vidí a či som mu na dohľad. Dávame na seba vzájomne pozor.
Niekedy keď dostávam kŕče do nôh je tu Timino, ktorý mi ľahne pod nohy a prehrieva mi ich svojím telom - takže sa mi prekrvia a znovu mi je aspoň trochu lepšie. Hlavné je, že
je pre mňa veľkou psychickou oporou a cítim sa s ním bezpečne. 
 

TOPlist